Předškolní vzdělávání - Český program v Y1

Předškolní / Přípravný ročník Y1

Novela školského zákona, zákon č. 178/2016 Sb. zavedla s účinností od září 2017 povinné předškolní vzdělávání a stejně tak i individuální vzdělávání dětí jako možnou alternativu plnění povinného předškolního vzdělávání v mateřské škole.

S účinností od 1. ledna 2017 je stanoveno dětem, které dosáhnou pěti let do měsíce září, nastoupit v následujícím školním roce k povinnému předškolnímu vzdělávání.

Vztahuje se na:

  • státní občany ČR, kteří pobývají na území ČR déle než 90 dnů,
  • občany jiného členského státu EU, kteří na území ČR pobývají déle než 90 dnů,
  • jiné cizince, kteří jsou oprávněni pobývat na území ČR trvale nebo přechodně po dobu delší než 90 dnů,
  • účastníky řízení o udělení mezinárodní ochrany

Zákonní zástupci dětí mají povinnost přihlásit dítě k zápisu k předškolnímu vzdělávání v kalendářním roce, ve kterém začíná povinnost předškolního vzdělávání dítěte (§ 34 odst. 2)

Dítě, pro které je předškolní vzdělávání povinné, se vzdělává v mateřské škole zřízené obcí se sídlem ve školském obvodu, v němž má dítě místo trvalého pobytu, v případě cizince místo pobytu (dále jen „spádová mateřská škola“), pokud zákonný zástupce nezvolí pro dítě jinou mateřskou školu nebo jiný způsob povinného předškolního vzdělávání.

Je-li dítě přijato do jiné než spádové mateřské školy (= PBIS), oznámí zákonný zástupce dítěte tuto skutečnost bez zbytečného odkladu řediteli spádové mateřské školy.

Podle § 34 odst. 1 školského zákona trvá povinné předškolní vzdělávání od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, do zahájení povinné školní docházky dítěte, není-li uvedeno jinak.

Pokud rodiče nepřihlásí dítě k povinnému předškolnímu vzdělávání nebo zanedbají péči o povinné předškolní vzdělávání dítěte, mohou být trestáni uložením pokuty přestupkovou komisí na obci až do výše 5.000,-Kč.

Plnění povinnosti předškolního vzdělávání

Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech nejméně však 4 hodiny povinné docházky. Zákonný zástupce je POVINEN, dítě přivést nejpozději v 8,30 hodin.

Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech, které připadají na období školních prázdnin.

Podmínky pro uvolňování dětí s povinnou předškolní docházkou ze vzdělávání a omlouvání jejich neúčasti ve vzdělávání stanoví Školní řád. Zákonnému zástupci dítěte, které má povinnou předškolní docházku, vzniká povinnost od 1. 9. 2017 omlouvat dítě nejen telefonicky, ale i PÍSEMNĚ na email školní administrátorky nejpozději do 9 hodin v aktuální den.

Ředitel/ka školy je oprávněn(a) požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte ve dnech, kdy je vzdělávání povinné, a zákonný zástupce je povinen doložit důvody nepřítomnosti dítěte nejpozději do 3 dnů ode dne výzvy.

Jiný způsob plnění povinnosti předškolního vzdělávání

  • individuální vzdělávání dítěte, které se uskutečňuje bez pravidelné denní docházky dítěte do MŠ,
  • vzdělávání v přípravné třídě ZŠ a ve třídě přípravného stupně ZŠ speciální, pouze pro děti s odkladem povinné školní docházky
  • vzdělávání v zahraniční škole na území ČR, ve které ministerstvo povolilo plnění povinné školní docházky ( PBIS patří ke školám, kterým bylo dané povolení uděleno)

V případě jiného plnění povinnosti předškolního vzdělávání, oznámí zákonný zástupce dítěte tuto skutečnost řediteli spádové mateřské školy.

Oznámení (doložení dokumentu) je povinen učinit nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku (tedy do konce května), přesto mají zákonní zástupci dětí povinnost přihlásit dítě k zápisu, dle vyhlášení termínu zápisu, do mateřské školy zveřejněném na stránkách školy, budově školy a vývěsce OÚ.

Plnění předškolního vzdělávání v PBIS

Žáci Year 1 plní povinný předškolní ročník v PBIS dle § 34, § 165 odst. 2 a § 183 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). 

Český jazyk a reálie studují v rámci tzv. Českého programu (ČP). Výuka probíhá pod vedením kvalifikovaných českých učitelů 3 x v týdnu, délka vyučovací hodiny je 45 minut. 

Žáci v hodinách češtiny rozvíjejí svou slovní zásobu, ve výuce "Čtení/psaní" se učí číst a psát velkými a malými tiskacími písmeny. V hodinách prvouky si povídají o světě kolem nás, rodině, škole, přírodě a učí se poznávat stromy, rostliny a zvířata.

Přesné dny a hodiny hodin ČP jsou uvedeny v rozvrzích Year 1. Vyučujícími jsou:

Weekly Bulletin

Každý pátek uveřejňují učitelé ČP buď na VLE nebo Seesaw tzv. "Weekly Bulletiny", které obsahují informace o probraném učivu, zadaných DÚ apod.

Věnujte jim prosím pozornost. Děkujeme.

Odkazy na VLE stránky věnované Českému programu v Year 1:

Praha 4 - Kamýk: pbis.fireflycloud.net/year-1-3/kamyk/czech-programme-202223

Praha 6 - Vlastina: pbis.fireflycloud.net/year-1-3/vlastina/y1-czech-programme

Zápis do 1.třídy

Žáci ČP v Y1 na Kamýku i Vlastině absolvují přezkoušení, které je součástí přijímacího řízení. Tato přezkoušení probíhají v první polovině dubna daného roku.

Vzhledem k tomu, že se všichni naši předškoláci účastní v rámci Českého programu pravidelné výuky, lze praktickou část zápisů provést v průběhu vyučovacích hodin ČP v uvedeném týdnu

Jedná se o testy školní zralosti a dále testy znalostí odpovídajících úrovni vědomostí přípravného ročníku na konci 3.čtvrtletí.

Pokud se rodič rozhodne zapsat svého potomka k základnímu vzdělávání v Česko Britské Základní Škole (ČBZŠ), bilingvní škole, která je součástí rodiny škol NAU, musí vyplnit a odevzdat tyto zápis do 1.tříd. Jedná se o tyto formuláře:

• Žádost o přijetí dítěte k základnímu vzdělávání*

• Informace pro zákonné zástupce podané školou v době zápisu do 1. tříd*

• Žádost o zvláštní plnění povinné školní docházky*

• Prohlášení o ochraně osobních údajů

• K žádosti o přijetí přiloží také kopii rodného listu dítěte k ověření správnosti jména (jmen) a příjmení, data narození a rodného čísla.

Logopedie

Velká pozornost je věnována správné výslovnosti. V případě potřeby je rodičům doporučeno spojit se logopedem, který následně dítě vyšetří a doporučí další postup, ev. zahájí nápravu řeči. Logoped dochází do školy pravidelně (1 x týdně) , není tudíž potřeba si logopedii zajišťovat mimo školu.

Řeč dítěte od pěti let

Po pátém roce jsou děti schopny srozumitelně komunikovat s vrstevníky i dospělými. Orientují se v čase i prostoru, rozeznávají pravou a levou stranu, dokáží vyprávět, popisovat obrázky. Výslovnost hlásek se stále vyvíjí.

S pětiletým dítětem může být zahájena logopedická péče v případě, že ještě neumí vyslovit hlásky odpovídající věku. CSZ, ČŠŽ, R, Ř. I tyto hlásky se samozřejmě mohou spontánně upravit až kolem šestého roku. Není to však pravidlem u všech dětí.

Vždy je potřeba mít na paměti, že logopedická terapie je dlouhodobá záležitost. Může trvat několik měsíců i let. Při vstupu do školy je ideální, když má dítě fyziologickou (přirozenou, správnou) výslovnost všech hlásek.

Individuální vzdělávání dítěte

Zákonný zástupce dítěte, pro kterého je předškolní vzdělávání povinné, může v odůvodněných případech rozhodnout, že dítě bude individuálně vzděláváno. Zákonný zástupce dítěte je povinen toto oznámení učinit nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku (opět do konce května) a dostavit se k zápisu v daný termín. Dítě je v mateřské škole řádně zapsáno, avšak nehradí poplatky spojené s docházkou (školné, stravné).

Oznámení bude obsahovat:

  • jméno, příjmení, rodné číslo a místo trvalého pobytu dítěte, v případě cizince místo pobytu dítěte
  • uvedení období, ve kterém má být dítě individuálně vzděláváno,
  • důvody pro individuální vzdělávání dítěte.

Ředitel/ka MŠ doporučí zákonnému zástupci dítěte oblasti, v nichž má být dítě vzděláváno. Zpracovaný písemný dokument vymezující tyto oblasti předškolního vzdělávání dostanou rodiče proti podpisu.

Mateřská škola má za úkol ověřit úroveň osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech a případně doporučit zákonnému zástupci další postup při vzdělávání. Ověřování se uskutečňuje v termínech stanovených školou, přičemž zákonný zástupce přinese s sebou portfolio dítěte, fotky z činností dítěte, seznam čtené literatury, seznam osvojených básniček, písniček.

Po odůvodněné omluvě může zákonný zástupce využít náhradní termín. Zákonný zástupce dítěte, které je individuálně vzděláváno, je povinen zajistit účast dítěte u ověření. V případě neúčasti v těchto termínech jsou zákonní zástupci povinni se řádně omluvit a zdůvodnit nepřítomnost dítěte na ověření.

  • Zákonný zástupce dítěte je povinen zajistit účast dítěte k ověření.
  • Pokud zákonný zástupce dítěte nezajistí účast dítěte u ověření osvojování očekávaných výstupů, a to ani v náhradním termínu, ředitelka mateřské školy, kam bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání, ukončí individuální vzdělávání dítěte. Dítě musí den následující po doručení rozhodnutí o ukončení individuálního vzdělávání nastoupit do mateřské školy. Odvolání proti rozhodnutí ředitele mateřské školy o ukončení individuálního vzdělávání dítěte nemá odkladný účinek.

Po ukončení individuálního vzdělávání dítěte nelze dítě opětovně individuálně vzdělávat.

V případě individuální výuky není oprávněn zákonný zástupce nárokovat přítomnost dítěte na veškerých aktivitách mateřské školy, jako jsou výlety, zájezdová divadelní představení, aktivity v odpoledních hodinách (kroužky) a jiné akce pořádané školou.